V Národním parku Šumava se sleduje život jelenů. Dožívají se vysokého věku, jak ukázal jelen „Vincek“
Jelen, kterého jsme při obojkování pojmenovali Vincek, nám celých 14 let podával informace o svém životě díky telemetrickému obojku, který začal nosit ve svých třech letech.
18 ProsinecZelené autobusy na Šumavě přepravily desítky tisíc návštěvníků
Sezónní hromadná doprava na území CHKO a NP Šumava, tzv. Zelené autobusy, letos v červenci a srpnu přepravila bezmála 47 tisíc osob společně s více než 5000 jízdními koly.
18 ProsinecSpráva Národního parku vypsala výběrové řízení na práce v lesích na další dva roky
Správa Národního parku Šumava zveřejnila nadlimitní veřejnou zakázku na služby „Rámcová dohoda pro lesnické činnosti na období roku 2020 -2022 na území NP a CHKO Šumava“.
13 ProsinecOslavy ticha: Silvestr a Nový rok užijte v národních parcích opět bez ohňostrojů
Na území všech čtyř národních parků České republiky, tedy NP Šumava, NP Podyjí, NP České Švýcarsko a Krkonošského národního parku, se oslavy příchodu Nového roku musejí opět obejít bez zábavní pyrotechniky. Zákon č. 114 o ochraně přírody a krajiny ji zakazuje na celém území národních parků, a to včetně obcí.
21 ListopadSpráva NP Šumava letos zpracovala přes 180 000 m3 kůrovcem napadeného dříví
Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.
21 ŘíjenSpráva NP Šumava uzavřela spolupráci s Akademií věd ČR
Společné výzkumy a aplikace nových vědeckých poznatků v praxi – to jsou základní body spolupráce Správy Národního parku Šumava a Akademie věd. Tu minulý týden podepsali předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová a ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.
21 ŘíjenV Národním parku Šumava přibývá střetů automobilů se zvěří
V roce 2019 evidují pracovníci Správy Národního parku Šumava už 18 zvířat, která nepřežila střet s motorovým vozidlem. Mezi srnci, kterých je nejvíce, laněmi, jezevci jsou také dva sražení rysi. Aktuálně je to dvojnásobek sražených zvířat oproti celému roku 2015.
18 ŘíjenNárodní park Šumava míří do škol
Správa Národního parku Šumava realizuje environmentální vzdělávání pro mateřské, základní, střední a vysoké školy již 26 let a každým rokem se učebních programů zúčastňuje více než 12 tisíc dětí.
25 ZáříPotvrzeno – zbytky původních lesů nejsou jen na území Národního parku Šumava, ale i mimo něj.
Společný projekt Správy Národního parku Šumava a Grantové služby Lesů ČR potvrdil existenci rozptýlených porostů pralesovitého charakteru na desítkách zkoumaných ploch na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Projekt nejen, že odhalil pralesní zbytky v hospodářských lesích, ale navíc ukázal to, že takových starých pralesovitých porostů může být po Šumavě rozeseto mnohem více.
17 ZáříOvlivňují bezzásahové zóny na Šumavě počasí v Čechách?
Stále častěji se objevují zprávy o tom, že hřebeny Šumavy, na kterých odumřela většina dospělých smrků kvůli kůrovci a vichřicím, způsobují sucho v českém vnitrozemí. Nejrůznější vědecká měření však nic takového nenaznačují a ani meteorologové nepotvrzují, že by odumřelé horní stromové patro nějak významně ovlivňovalo počasí v České republice.
13 ZáříNávštěvnost Národního parku Šumava stále roste
Návštěvnost v letošní letní sezóně na území Národního parku Šumava byla opět vyšší, než v roce 2018. Od začátku června do konce srpna 2019 navštívilo sledované lokality více než 675 tisíc turistů. Loni za stejné období navštívilo sledovaná místa zhruba 600 tisíc lidí.
3 ZáříNový česko-německý projekt zmapuje šumavskou flóru na obou stranách hranice
Projekt s názvem Květena Šumavy, na němž spolupracují botanici z České republiky i Německa, unikátním způsobem propojí a rozšíří dostupná data o cévnatých rostlinách na Šumavě bez ohledu na státní hranice.