Historické album Šumavy

Deska je doplněna krátkou historií o vesnici v češtině a němčině.

Zaniklé osady

K neodmyslitelným tématům spojeným se Šumavou patří zaniklé obce a pohnutá historie jejích obyvatel.

Proč obce na Šumavě zanikaly mělo více příčin, ale hlavní tkvěla ve vysídlení německého obyvatelstva po 2. světové válce jako výsledek hitlerovské propagandy a následné nejhrůznější války v dějinách lidstva.

 S původním obyvatelstvem zanikla i „stará Šumava“.

V rámci projektu „Historické album“ prezentujeme dnes neexistující tvář konkrétních míst na Šumavě, které v průběhu historie osídlili a změnili k obrazu svému lidé.

Po jejich odchodu se tato území opět vrátila přírodě a ta jim díky své síle a vitalitě vtiskla novou přírodní tvář.

Málokoho by dnes na těchto místech napadlo, že tu stály domy a v nich žili lidé, natož čím se živili a pro co žili. Krajinu a osídlení, ale i osadníky a jejich život se vám pokusíme přiblížit prostřednictvím „historického alba“.

Vypovídací síla obrazu, v tomto případě fotografie, je mnohdy větší než tisíc slov.

Alba vám přiblíží historii daného místa.

Informační panely obsahově propojují texty a obrázky s přímo daným místem, např. odkazem na místní kapličku, po které dnes naleznete jen základy zarostlé ve křoví.

Dějiny neskončily v roce 1945 a opuštěné chátrající domy se staly typické pro vysídlené pohraničí.

„Železná opona“ uzavřela široký pás území podél západní hranice.

Fotografická alba

Prezentace v krajině je unikátní i svojí formou. Informační tabule má podobu pultíku, na němž je jakoby nahodile otevřené rodinné fotoalbum. Deska je doplněna krátkou historií o vesnici v češtině a němčině.

Ze starých nažloutlých fotografií vyčtete mnoho příběhů…

… že ženy nosily trávu pro svoji krávu a kozu i několik kilometrů daleko a to ještě v nůši na zádech → zdokumentováno na Horních Ždánidlech.

… že v jednom domě před válkou bydlelo běžně 16 lidí → zdokumentováno v Lettlhofu na Předních Paštích. Atd., atd.

Mapka:

Seznam "zmizelých" míst:

Zdroje poznání

Tým, jehož členové se dlouhodobě danému tématu věnují vytipoval 30 zaniklých osad rozesetých po celé Šumavě a ty byly zdokumentovány a označeny v terénu.

Fotodokumentaci poskytly: Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově, Emil Kintzl z Kašperských Hor, Kamil Klusák z Volar, publicista Zdeněk Roučka z Plzně.

Texty sestavil z archivních materiálů Josef Pecka, šumavský průvodce.
Veškeré informace jsou v terénu kromě češtiny uvedeny také v němčině a to nejen proto, že realizace projektu byla spolufinancována Evropskou unií, ale i proto, že tuto kapitolu historie psali převážně německy mluvící obyvatelé Šumavy.

Někteří pamětníci a samozřejmě i jejich potomci na Šumavu i dnes často přijíždějí a znovu ji objevují, protože jde o návštěvu vlasti jejich předků. Pokud se dnes hlásíme k Šumavákům, tak i pro nás jde o návrat ke kořenům.

Projekt „HISTORICKÉ ALBUM ŠUMAVY“ byl spolufinancován Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj.

Investice do vaší budoucnosti.
Skip to content