Ministr Hladík na Šumavě: Usilujeme o otevření hraničního přechodu Modrý sloup v červenci 2025, Roklanská chata se nebude bourat, zakonzervuje se

www.mzp.cz

26.07.2024

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes v Modravě jednal se zástupci šumavských obcí, veřejnosti, spolků, Správou Národního parku Šumava a hejtmany Jihočeského i Plzeňského kraje o dalším osudu Roklanské chaty a o otevření přechodu Modrý sloup. MŽP se společně se Správou NP Šumava snaží udělat vše pro to, aby se hraniční přechod mohl otevřít v červenci roku 2025 v souladu s povolovacími procesy. Z hlediska historické hodnoty Roklanské chaty a jedinečnosti tohoto místa se zároveň shodli, že se chata bourat nebude, zpracuje se projekt na její zakonzervování, a až bude v budoucnu možné zpřístupnit klidovou zónu, bude se jednat o její opravě.

Usilujeme o otevření přechodu Modrý sloup od příštího roku

Díky větší populaci tetřeva hlušce a zvětšení klidových území, které nedávno odhlasovali zástupci obcí, je možné jednat o otevření hraničního přechodu Modrý sloup. Nyní probíhají zjišťovací řízení ohledně nutnosti procesu EIA. „Jednou z nejzásadnějších podmínek k otevření Modrého sloupu je dostatečná velikost populace tetřeva a prokazatelné zlepšení velikosti populace. To v tuto chvíli nastalo – výsledky monitoringu, který proběhl v zimě 2022/2023 ukázaly, že je zde asi 867 jedinců tetřeva hlušce, přičemž jednou ze stanovených podmínek k otevření Modrého sloupu bylo číslo 735. Nyní usilovně pracujeme na tom, abychom zpřístupnili Modrý sloup pro veřejnost od 15. července příštího roku v souladu s povolovacími procesy,“ zmiňuje ministr životního prostředí Petr Hladík.

“Co se týká zpřístupnění Modrého sloupu trasou Luzenským údolím, tak nyní probíhá tzv. zjišťovací řízení, které nám má říci, zda je pro tento záměr zapotřebí EIA, nebo ne. Výsledek zjišťovacího řízení, které mimo jiné pracuje s aktuálními výsledky monitoringu tetřeva hlušce, jež jsou velmi pozitivní, budeme znát na začátku letošního prosince,” uvedl ředitel Správy Národního parku Pavel Hubený.

Roklanskou chatu není nutné bourat, zakonzervujeme ji

Osud Roklanské chaty, která leží v Národním parku Šumava, nebyl dlouho jasný. Původně měla být kvůli špatnému stavu určena k demolici. Loni v létě nechal ministr životního prostředí svolat pracovní skupinu, na které bylo rozhodnuto, že Správa NP Šumava zajistí tři stavebně technické posudky a analýzu historie této roubenky. Ministerstvo životního prostředí se na základě výsledku posudků rozhodlo, že povolení demolice nevyužije a chatu zakonzervuje.

„Teď máme v ruce posudky od tří odborníků, které říkají, že chata není v dobrém stavu, ale opravitelná je a není nutné ji bourat. Chata Roklanka má dlouholetou historii a důležitou hodnotu pro místní obyvatele. Zároveň ale leží v klidové zóně, která je aktuálně přístupná jen v určitých měsících s průvodcem. Proto jsme se dohodli na konzervaci budovy tak, aby v budoucnu mohla být využitelná. Nyní necháme zpracovat projekt, který představí další podrobnosti. O jejím využití se můžeme bavit v delším horizontu několika let jen za předpokladu úpravy režimu klidových zón v souladu s ochranou tetřeva hlušce,“ doplnil ministr Hladík.

“V otázce Roklanské chaty mi byly řečeny jasné úkoly – zajistit projektovou kancelář, která připraví variantní projekt konzervace tohoto objektu. Předpokládám, že konzervace chaty by mohla v ideálním případě začít už příští rok v období od srpna do října, nejpozději však v roce 2026,” doplnil ředitel NP Šumava Hubený.

Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: tiskove@mzp.cz

Skip to content