Prosíme organizované skupiny, aby se na prohlídku střediska předem telefonicky objednávaly. Děkujeme za pochopení.
Otevírací doba - denně
leden - březen | 8:30 - 16:00 |
duben | zavřeno |
květen - říjen | 8:30 - 16:00 |
listopad | zavřeno |
prosinec | 8:30 - 16:00 |
----------- | ----------- |
polední pauza | 12:00 - 13:00 |
Nejčastější dotazy našich návštěvníků:
Film Král Šumavy se točil v roce 1958 převážně na Kvildě. Podoba obce se od té doby výrazně změnila. Dnes můžete z filmových záběrů celkem jistě poznat už jen kostel sv. Štěpána a obchod se smíšeným zbožím, ve kterém bydlela Jiřina Švorcová a který byl až po natáčení rozšířen o nízkou přístavbu současného obchodu.
Svou tvář zcela změnila hospoda U Krále Šumavy, dnešní hotel Šumava INN. Naopak téměř beze změn zůstal přiléhající obecní sál, ve kterém se točila taneční zábava. Zmizel dům, ve kterém byli ubytovaní pohraničníci (dnes zde stojí bytový dům čp. 1 a 2) i hostinec U pošty. Bohužel navždy zmizel i hřbitov u kostela, kde byla natočena dojemná scéna pohřbu jednoho z pohraničníků. V roce 1978 byl rozhodnutím Okresního národního výboru srovnán se zemí. Dnes je zde z později nalezených náhrobků vytvořené pietní místo.
Ne všechna místa, kde se natáčelo, byla reálná. Hamr, ve kterém byl zastřelen převaděč Kilián, byl postaven na řece Křemelné u Skelné pouze pro účely natáčení. Stejně tak nebezpečná rašeliniště byla pro natáčení upravena pyrotechniky, kteří v nich pomocí protitankových min vytvořili umělá jezírka. Ty si pak filmový štáb mohl podle potřeby napouštět (časopis Kino, 1959). V takové uměle vytvořené tůňce se odehrála i nejznámější scéna topení Jiřiny Švorcové….(časopis Šumava, leden 1994).
Pramen Vltavy leží 7 km od Kvildy. První turistický rozcestník u kostela sv. Štěpána vás pošle po modré turistické značce přes střed obce kolem smíšeného zboží, pošty a Horské služby na jižní okraj obce.
Zde se odděluje a vlevo odbočuje cesta na Bučinu, zatímco modrá pokračuje přes Hraběcí Huť. Asi po 1,5 km (od kostela) vstupuje cesta do lesa, kterým vede až k Prameni Vltavy.
Trasa je určena pro pěší i cyklisty, v zimním období pro běžkaře. Jedná se o nejfrekventovanější trasu v okolí Kvildy.
Areál s jelením a rysím výběhem je vzdálený asi 1,5 km od Kvildy směrem na Horskou Kvildu.
Pokud se tam z Kvildy vydáte, máte možnost procházky po stezce pro pěší a cyklisty. I v zimě je cesta udržovaná pro pěší turistiku.
Pojedete-li z Kvildy autem, sledujte směr Horská Kvilda. Asi po kilometru vpravo je parkoviště, zde zaparkujte a odtud pokračujte k budově návštěvnického centra.
Jeho expozice nabízí především informace o životě rysa ostrovida a jelena evropského na Šumavě. Součástí celého areálu je Jelení stezka s vyhlídkou. Další vyhlídka se nachází u výběhu největší středoevropské šelmy – rysa ostrovida.
Co nabízíme
- Informační středisko Kvilda nabízí všem návštěvníkům stálou expozici, jejíž vstupní část je zaměřena na možnosti turistiky, zbývající část představuje horské lesy Šumavy.
- Programy pro veřejnost pořádáme v době největší návštěvnosti našeho informačního střediska: v období jarních a letních školních prázdnin.
- V zimním období nabízíme vycházky na sněžnicích, v létě pak opět vycházky do přírody zaměřené na různá témata.
- V přízemí je šatna, dětský koutek a prodejní přepážka obsluhy.
- Klidnější prostory v 1. patře umožňují využití promítacího sálu s kapacitou 45 míst a knihovny, včetně veřejného internetu.
- V chodbě mezi sálem a knihovnou pořádáme fotografické výstavy.
O středisku
Expozice Informačního střediska Kvilda je zaměřena na horský les. Představuje dva základní principy přístupu k lesům v Národním Šumava – zásahový a bezzásahový.
Oba principy jsou znázorněny velkoplošnými fotografiemi, které jsou doplněné interaktivními prvky, vycpaninami a modely zvířat.
Na stejné téma je zpracovaný i 3D film „Den v horském lese”.
Ostatní tituly v promítacím sále doplňují návštěvníkům informace o přírodních poměrech Šumavy.