Na společných hranicích s Bavorskem a Rakouskem se nachází celkem 18 přechodových bodů.
9 přechodů:
Alžbětín, Ferdinandovo údolí, Gsenget, Bučina, Strážný, Nové údolí, Třístoličník, I/10, Zadní Zvonková
18 přechodových bodů:
Pod Plesnou, Pod Poledníkem, Modrý sloup, Siebensteinkopf, Teufelsbachstrasse, Pod Žďárkem, Hinterfirmiansreut, Vorderfirmiansreut, Schnellenzipf, Krásná Hora-Horní cesta, Krásná Hora-Dolní cesta, U Tokaniště, Kyselov, Zoubek, Sankt Oswald, Pasečná, Pod Pasečnou, Guglnwald.
Přechodové body Pod Poledníkem a Modrý sloup byly otevřeny pouze na dvouleté období (2009 – 2010).
Modrý sloup – přístup na historický hraniční přechod
Pomineme-li dávnější historii, pak záměr zpřístupnit a proznačit cestu Luzenským údolím k historickému hraničnímu přechodu Modrý sloup byl předložen orgánu ochrany přírody Klubem českých turistů v roce 2012 a Správa NP Šumava rozhodnutím toto proznačení povolila, nicméně na podnět dalších účastníků řízení dospěl spor o proznačení cesty až k Nejvyššímu správnímu soudu, který definitivně rozhodl, že rozhodnutí o proznačení nebylo v souladu se zákonem a rozhodnutí zrušil. Zájemce odkazujeme na rozsudek Nejvyššího správního soudu 2 As 49/2013 – 109.
Nyní je tento záměr jedním z 34 záměrů na zpřístupnění území, které nechává Správa NP posuzovat dle zákona č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivu na životní prostředí. Pokud tedy dopadne posuzování tak, že záměr lze za určitých podmínek realizovat a cestu k Modrému sloupu proznačit, Správa toto bude respektovat ve svých navazujících rozhodnutích a pohybu turistů zde bude umožněn.
Nyní však prosíme o respektování zákazu vstupu do 1. zóny ochrany přírody v Luzenském údolí.
Stav posuzování záměru můžete sledovat online na portálu EIA.
Trasy jsou vyznačeny standardizovaným značením Klubu českých turistů a společným česko bavorským logem.