Plánujete strávit Silvestr na horách nebo jinde v přírodě? Vzdejte se ohňostrojů!, vyzývají národní parky

Pro někoho neodmyslitelná součást novoročních oslav, pro jiné hluk a stres. Pokud máte rádi ohňostroje, zůstaňte ve městech a obcích. V přírodě slavte bez nich, vyzývají zástupci všech čtyř českých národních parku. Příroda potřebuje uprostřed zimy klid. V národních parcích navíc ohňostroje zakazuje zákon.

„Divoká zvířata stresují hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, které jsou průvodním jevem zábavní pyrotechniky. Při útěku vydávají zvířata velkou spoustu energie, kterou budou potřebovat v dalších zimních měsících,“ vysvětluje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Jak děsivé mohou být dělbuchy a záblesky pro zvířata lidé dobře znají z reakcí svých domácích mazlíčku. „Ty jsou od nás ale už zvyklí na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat to je samozřejmě ještě intenzivnější,“ doplňuje mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Přesné reakce zvířat v přírodě se mapují složitě. „Dobře ale víme, že například divoce žijící ptáci vylekaní hlukem v panice prchají ze svých nocovišť a kvůli dezorientaci a tmě narážejí do stromů a dalších překážek. Což může vést k jejich poranění a někdy i smrti. Savci zase mohou uvíznout v přírodních pastích, kterým by se za normálních okolností bezpečně vyhnuli,“ vypočítává mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.   

Pomalu se ale mění i přístup lidí k oslavám nového roku. „Svědčí o tom i pozitivní reakce na náš vysvětlující spot z dílny společnosti Orchis Film, který jsme před dvěma lety zveřejnili na našich sociálních sítích. Uděláme to i letos. Pokud máte chuť nás podpořit, sdílejte ho s hashtagem #slavímvklidu,“ vyzývá mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann. 

Ohňostroje jsou v národních parcích zakázány od června 2017, kdy v platnost vstoupila novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Lidem i zvířatům tak novela dala i legislativní příležitost oslavit příchod nového roku v klidném prostředí.

Ministerstvo životního prostředí počítá, že zóny bez ohňostrojů v budoucnu rozšíří vedle parků i na území v chráněných krajinných oblastech. „Z pohledu legislativy by se jednalo o jednoduchou změnu zákona o ochraně přírody a krajiny, doplníme jen zákaz ohňostrojů k zákazům činností v CHKO. Bude to ale samozřejmě politické téma, a bude o tom diskuze, třeba i jestli zákaz nezúžit jen na 1. a 2. zóny CHKO. Ale za nás jsou důvody a přínosy jasné – zákaz bude mít pozitivní vliv na přírodu, na volně žijící živočichy, na ovzduší ve městech a obcích, a už dnes je poměrně jasné, že i s ohledem na domácí mazlíčky by ho uvítala silná většina populace,“ uzavírá ministr životního prostředí Richard Brabec.

Videospot je přístupný například na oficiálním Facebooku Správy Národního Parku Šumava: https://www.facebook.com/npsumava/videos/2438089493111922/

   V Praze, Znojmě, Krásné Lípě, Vimperku a Vrchlabí

  1. 12. 2020
Jan Dvořák, tiskový mluvčí Správy NP Šumava
mobil: +420 731 530 509, e-mail: jan.dvorak@npsumava.cz, www.npsumava.cz
Radek Drahný, tiskový mluvčí, Správa KRNAP
mobil: +420 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz
Tomáš Salov, tiskový mluvčí Správy NP České Švýcarsko
mobil: +420 737 276 865, e-mail: t.salov@npcs.cz, www.npcs.cz
David Grossmann, mediální koordinátor Správy NP Podyjí
mobil: +420 734 759 030, email: grossmann@nppodyji.cz, www.nppodyji.cz
Petra Roubíčková tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí
mobil: +420 739 242 382, e-mail: petra.roubickova@mzp.cz, www.mzp.cz
Skip to content