Další informace k vodním ekosystémům v Národním parku Šumava
Kromě velmi přísné ochrany rašelinných biotopů je zastavení odvodňování rašelinišť a jejich návrat k přirozenému režimu nejdůležitějším úkolem, který Správa NP plní v rámci Programu revitalizace šumavských mokřadů a rašelinišť již od roku 1999.
Odvodňované mokřady se totiž postupně mění – degradují a bez vrácení vody by postupně zanikly.
Revitalizační projekty řešily kromě „běžných“ systémů odvodňovacích příkopů i průmyslově těžené rašeliniště nebo ženijně technické zabezpečení hranice, které razantním způsobem přerušilo hydrologickou strukturu území.
Protože Správa NP má také svoje rybářské revíry, patří mezi povinnosti Správy také péče o ně. Snahou v posledních letech je útlum zarybňování a preference přirozeného vývoje rybí obsádky, spolu s útlumem sportovního rybolovu.
Pro ekosystém tekoucích vod je dále důležité, aby byla zabezpečena průchodnost vodních toků přes umělá vodní díla (fungujícími rybími přechody) a dostatečný průtok v úsecích toků pod odběrnými objekty malých vodních elektráren.
Z těchto důvodů Správa nepodporuje vznik nových staveb narušujících kontinuitu toku, vodní režim nebo omezujících funkci vodních ekosystémů (tj. odběry vody – MVE, zasněžování; nádrže). I v souvislosti s rostoucí rekreační zátěží je třeba neustále sledovat kvalitu vody, aby se případně podchytily a odstranily zdroje znečištění.
Navýšené hráze ať již kvůli plavení dříví nebo z důvodu chovu ryb jsou nyní respektovanou historickou úpravou jezer.
Historicky významné bývaly i další stojaté vody – nádrže sloužící k plavení dřeva, z nichž ovšem většina již je zarůstající.
Správa NP nepodporuje vznik nových nebo obnovu historických nádrží v územích, které jsou ponechány samovolnému vývoji. Současně ale stávající nádrže nebo náhony jsou udržovány jako zařízení sloužící ochraně přírody a krajiny, ochraně památek nebo jinému veřejnému zájmu (požární nádrže).
Historie odvodňování
Okolí rašelinišť i rašeliniště samotná byla tradičně odvodňována za účelem těžby rašeliny, kultivace zemědělské půdy nebo pro zvýšení produkce dřeva v podmáčených lesních porostech.
Inventarizační průzkumy provedené v uplynulých letech ukázaly, že odvodněním je na Šumavě v různé míře poznamenáno téměř 70 % rašelinišť. Intenzita odvodňování není naštěstí všude stejná a leckde drenážní systémy fungují jen málo nebo vůbec a některá rašeliniště jsou schopná samovolného oživení (regenerace).
Právě rozsah a intenzita zjištěných degradačních změn způsobených odvodněním byly hlavním impulsem pro zahájení programu „Revitalizace šumavských mokřadů a rašelinišť“ (dále jen Revitalizační program), který je na území národního parku Šumava realizován již od roku 1999.
Počátky revitalizací na Šumavě
První snahy omezit negativní dopady povrchového odvodnění se na území Národního parku Šumava objevily záhy po jeho vzniku počátkem 90. let.
První revitalizační opatření spočívala v pouhém zasypání kanálů přírodním materiálem a jejich efekt nebyl nijak výrazný. Postupem času však byly revitalizační postupy zdokonaleny a přizpůsobeny specifickým podmínkám montánních rašelinišť.
Revitalizační program
Veškerá opatření jsou prováděna s cílem obnovit původní podmínky před odvodněním. Jedná se o časově omezené zásahy zaměřené hlavně na podporu či „znovunastartování“ rašelinotvorných procesů.
Revitalizované lokality se pak mohou dále vyvíjet samovolně bez dalších podpůrných aktivit člověka. Revitalizace vodního režimu je přitom chápána v krajinném kontextu, řešena jsou vždy drobná dílčí povodí jako celek, přednostně v pramenných oblastech.
Metoda revitalizace – koncept “cílové hladiny vody“
Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je příčné hrazení odvodňovacích rýh a v následném kroku jejich částečné vyplnění přírodním materiálem.
Vzhledem ke svažitým horským terénům je zde jako optimální využíván kaskádovitý systém dřevěných přehrádek. Samotné zavalení rýh rašelinou nebo zeminou není v případě montánních rašelinišť na Šumavě možné, jednak kvůli značnému riziku eroze a opětovnému vymletí rýh na svažitých terénech a také pro nedostatek potřebného materiálu (rašeliny, zeminy).
Vlastní metoda revitalizace odvodněných rašelinišť je založena na konceptu cílové hladiny vody. To znamená, že rašeliniště nejsou zavodňována chaoticky, ale hladina podzemní vody je prováděnými opatřeními vrácena na původní úroveň.
Přehrazené úseky vyplněné vodou jsou pak především v hlubokých kanálech zčásti vyplněny rašelinou, větvemi, hatěmi a nakonec i trsy rašeliníků na podporu jejich zazemnění a zarůstání vhodnou mokřadní vegetací (Obr.4). Mělké rýhy, obzvláště za dobrých světelných podmínek, zarůstají většinou samovolně a poměrně rychle (Obr. 5).
Vzhledem ke snadné zranitelnosti rašelinných biotopů je většina revitalizačních opatření včetně transportu materiálu prováděna ručně bez použití těžké techniky (Obr. 6).
Technika je využívána pouze v místech, kde je to vzhledem k charakteru biotopů a terénu možné (Obr. 7), zpravidla již na silně degradovaných lokalitách porostlých náhradní nerašelinnou vegetací.
Provedení a financování revitalizačních projektů
Při revitalizacích se postupovalo od pramenných oblastí k níže položeným částem povodí. Nejvíce revitalizovaných lokalit se dnes nalézá v centrální části Šumavy, v oblasti tzv. Modravských slatí, další lokality jsou v kotlině Křemelné nebo ve Vltavském luhu. Přehledná mapka revitalizovaných lokalit je na Obr. 8.
Většina revitalizačních projektů byla realizována jako subdodávky externími firmami. V prvních letech byly revitalizace financovány z rozpočtu Správy NP Šumava nebo prostřednictvím národních dotačních titulů (Program revitalizace říčních systémů).
V posledních letech jsou projekty financovány hlavně pomocí dotačních titulů v rámci EU (ERDF-Operační program životní prostředí). Do dnešní doby bylo na obnovu 600 ha rašelinišť a mokřadů a obnovu ca 6km drobných vodních toků vynaloženo přibližně 22 miliónů Kč.
Účast veřejnosti – „Lidé pro rašeliniště“
V rámci Revitalizačního programu jsou na území NPŠ realizovány pravidelné „Dny pro rašeliniště“, na které je možné se přihlásit elektronicky na webových stránkách Správy NPŠ.
Hlavní myšlenkou těchto akcí je poskytnout návštěvníkům Šumavy a místním obyvatelům možnost bezprostředně se zúčastnit záchrany těchto unikátních biotopů a také se o nich leccos nového a zajímavého dozvědět.
Revitalizační projekty:
Kamerální slať – nejstarší revitalizované rašeliniště z roku 1999
Novohuťské močály – z roku 2004
Vrchové slatě – z roku 2003
Blatenské slatě – z roku 2005
Luzenská slať – z roku 2006
Hučina – z roku 2006
Soumarský Most – z roku 2004
Černohorský močál I a II – z roku 2014
Rašeliniště na Zhůřském potoce I – z roku 2015
Žlebský potok a okolní nivní mokřady – z roku 2015