Číslo projektu:
CZ.05.4.27/0.0/0.0/20_142/0014085
Zdroj financování:
Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu životního prostředí
Doba realizace projektu:
7. 10. 2021 – 31. 12. 2022
Celková výše finančních prostředků:
5 270 130,- Kč
Dotace EU:
5 270 130,- Kč (100%)
Cíl a obsah projektu:
Projekt je zaměřen na ochranu šumavských rašelinišť patřících mezi mokřady mezinárodního významu, která jsou zapsána do seznamu tzv. Ramsarské konvence. Projekt přispěje k naplňování cílů ochrany přírody na území NP Šumava a bude přínosem z hlediska ochrany přírodního prostředí a zabránění degradace cenných biotopů soustavy Natura 2000 na území EVL Šumava.
Projekt řeší renovace stávajících naučných stezek:
- Naučná stezka Soumarské rašeliniště: nachází se na území NP Šumava. Položením poválkového chodníku v celé délce naučné stezky je nezbytné z důvodu zmenšení vlivu sešlapu na rašelinný profil. Při lokálním zamokření dochází jednak k obcházení zamokřených míst a tím k rozšiřování sešlapávané plochy, kdy samotný sešlap hutní rašelinný profil, který tím ztrácí svoji přirozenou strukturu a následně se mění i distribuce vody. Úpravy terénu kolem centrálního kanálu budou provedeny za účelem propojení podmáčených ploch na obou jeho březích a tím zvětšení vhodného prostoru pro rozvoj mokřadní vegetace. Současně se odstraní aktuálně zhutnělá vrstva rašeliny z trasy naučné stezky a místy vyvýšené břehy kanálu s vysychající rašelinou.
- Naučná stezka Chalupská slať: projekt řeší obnovu poválkového chodníku. Chalupská slať se nachází na území NP Šumava. Lokalita patří do I. zóny ochrany přírody NP Šumava a vyskytuje se zde mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů. Stávající poválkový chodník se nachází ve stadiu počínající hniloby a hrozí prolamování jednotlivých částí. Je nezbytné udržet nezávadný stav a tím zamezit pohybu po nekrytém povrchu rašeliniště a z něj plynoucího poškozování předmětů ochrany.
Cílem projektu je renovace naučných stezek Soumarské rašeliniště a Chalupská slať a to za účelem předcházení vzniku případného negativního vlivu na předměty ochrany národního parku, který by mohl vzniknout volným, neusměrněným pohybem návštěvníků v těchto mimořádně přírodně cenných lokalitách. Projekt přispěje mimo jiné k naplňování cílů ochrany přírody zlepšením kvality poskytovaných služeb a návštěvnické infrastruktury na území NP Šumava podle principů trvale udržitelného rozvoje.