Skialpinista brutálně napadl strážce NP Šumava

Dva strážci NP Šumava byli brutálně napadeni skialpinistou po té, co jej upozornili na vstup do chráněného území mimo značenou stezku. Incident se odehrál v úterý 8. února kolem poledne v oblasti Rozvodí v Přírodní památce Královský hvozd na Železnorudsku.

„Dva strážci Správy NP Šumava při běžné kontrole upozornili dva skialpinisty na to, že vstoupili do chráněného území mimo značenou stezku a že jim hrozí postih. Po tomto slovním upozornění však okamžitě došlo k fyzickému napadení obou strážců. Útočník jim způsobil četná zranění,“ zmiňuje okolnosti incidentu mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

„Oba lyžaři následně místo incidentu opustili. Naši strážci prostřednictvím krizové linky 158 přivolali pomoc. Zároveň byli vyrozuměni členové Horské služby, kteří na místo incidentu přijeli poskytnout první pomoc napadeným mužům. Oba strážci byli následně převezeni k ošetření do Klatovské nemocnice a věc začala šetřit Policie ČR,“ doplňuje Jan Dvořák.

Oblast Královského Hvozdu na Železnorudsku je v zimním období oblíbenou destinací pro skialpinisty. Avšak na celém území Přírodní památky Královský Hvozd a Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero je možné se pohybovat pouze po přístupných turistických trasách. To ale mnozí lyžaři nedodržují, navíc vjíždějí do lesních porostů, což vysloveně zakazuje zákon o lesích a to na celém území České republiky.

„Na Šumavské kopce míří každoročně stále více vyznavačů skialpinismu. Největší nápor zažívá právě oblast Královského hvozdu, respektive Prášilsko. Oblíbeným místem pro tuto zimní aktivitu je také okolí Třístoličníku, Plechého a Plešného jezera, které vyhledávají především lyžaři z Rakouska a Německa,“ vyjmenovává vedoucí Stráže přírody Správy NP Šumava Ondřej Drnovec.

Právě v této jižní části Národního parku Šumava došlo k napadení strážců rakouskými lyžaři již před třemi lety. Avšak při tomto incidentu nedošlo k žádným zraněním.

„Naši strážci, kteří pravidelně spolupracují s policisty, se teď v zimě zaměřují na dohled v těchto, pro skialpinisty atraktivních lokalitách. Snaží se působit především preventivně, ovšem musejí přistoupit i k udělování pokut. Ty se na místě pohybují v řádech tisíců korun. Pokud se však přestupek dostane do správního řízení, může pokuta dosáhnout až výše sto tisíc korun,“ upozorňuje Jan Dvořák a dodává: „Pokud lyžaři mají rádi přírodu a svojí zálibou nechtějí ohrožovat živočichy, pro které je zima nejtěžší, život ohrožující částí roku, nechtějí způsobovat nevratné škody na lesních porostech a chtějí vyhnout se pokutě za porušování zákonů, stačí, aby se pohybovali pouze po značených a v zimě přístupných turistických cestách. Nebo mohou využívat například sedm ski-touringových tras v oblasti Špičáku, které vytvořilo město Železná Ruda společně se Správou NP Šumava. Informace o nich jsou k dispozici na internetových stránkách města Železná Ruda nebo Správy NP Šumava.“

Šumava je jediným územím ve střední Evropě, kde se vyskytuje životaschopná populace přísně chráněného tetřeva hlušce. Žije zde také celá řada dalších chráněných živočichů, například tetřívek obecný, rys ostrovid, vlk obecný a další. Všechna tato zvířata jsou velmi citlivá na rušení zvláště v zimním období, kdy nemají k dispozici dostatek potravy. Proto co nejvíce šetří energií a každé jejich vyrušení může vést až k jejich úmrtí.

Ve Vimperku 9. 2. 2022

Jan Dvořák
tiskový mluvčí
Správa NP Šumava
1.máje 260
385 01 VIMPERK
mobil: +420 731 530 509
e-mail: jan.dvorak@npsumava.cz
www.npsumava.cz
Skip to content