Partnerské organizace
Národní park Bavorský les
Partnerský národní park
NP Šumava a Bavorský les
společné logo
Mezinárodní spolupráce
- Ochrana přírody na Šumavě je řešena prostřednictvím Správy Národního parku Šumava a Ministerstvem životního prostředí a je vázána právním pořádkem České republiky a to i ve věcech naplňování mezinárodních smluv a dohod.
- Současně je ochrana území vázána na mezinárodní organizace a programy, do kterých Česká republika vstoupila a které ratifikovala.
- Dalším důvodem pro ochranu zdejší krajiny je mezinárodní prestiž a kulturní vyspělost s historickými kořeny.
- Naplňování kritérií mezinárodních smluv a dohod je mj. nezbytným předpokladem pro úspěšnost snah o vysoké mezinárodní uznání NP, potažmo ČR (zejména formou nezávisle certifikované kvality jak přírodních hodnot, tak úrovně a kvality spravování území NP apod.) na mezinárodní scéně ochrany přírody.
- Příkladem budiž přeshraniční bilaterální „Twin-park" - NP Bavorský les/ NP Šumava uznávaný jako jeden z úhelných kamenů evropské soustavy Natura 2000, včetně koordinace plánů péče), dále naplňování kritérií IUCN pro kategorii II (Národní park").
- S intenzifikací propojení na mezinárodní sféru také souvisí ocenění od mezinárodních institucí (např. IUCN, EUROPARC aj.), které přináší další bonusy do regionu.
Biosferická rezervace Šumava
byla vyhlášena v roce 1990, aby ochránila šumavské lesy, louky, jezera a řeky v typických podmínkách evropských středohor.
Přehled souvisejících programů a spolupracujících organizací
EUROPARC Federation
Nevládní organizace reprezentující evropská chráněná území v 39 zemích podílející se na ochraně unikátní divoké přírody, ekosystémů a krajiny. Správa je členem od roku 1992, účastenský poplatek hradí ročně ve výši 5000 Euro. Usiluje o certifikaci - získání ocenění - diplom „Transboundary Parks" diploma. Diplom udělen dne 12.9. 2009 při kongresu Europme 2009 v Strömstadt, Švédsko (náhled).
„Evropský diplom"
Udělován Radou Evropy, pro vzorové národní parky od roku 1965. Doposud jej obdrželo 60 území ve 23 státech (např. sousední NP Bavorský les). V ČR tímto prestižním oceněním disponuje NP Podyjí, CHKO Bílé Karpaty a NPR Karlštejn. Správa podala žádost o posouzení k udělení prostřednictvím MŽP ČR v červnu 2008, posléze byl doplňován a opětovně odeslána v květnu 2009.
PAN PARKS - nadace na ochranu divoké přírody
PAN Parks se zabývá ochranou a propagací divoké přírody v Evropě. Správa národního parku a CHKO Šumava zahájila oficiální jednání s představiteli nadace o vstup ve dvou obdobích (1998 a 2009).
Světový svaz ochrany přírody - IUCN
Založen v roce 1948 v závěru mezinárodní konference o ochraně přírody, pořádané organizací UNESCO ve Fontainebleau poblíž Paříže. Sdružuje 140 zemí, sekretariát sídlí ve švýcarském městečku Gland. ČR je členem od roku 2000 (usnesením vlády ČR č. 190 z 16.2.2000). Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) je řádný člen v kategorii vládní agentura, Česká a slovenská asociace zoologických zahrad (www.zoo.cz ) je řádný člen v kategorii mezinárodní nevládní organizace, obdobně Český svaz ochránců přírody (ČSOP) (www.csop.ecn.cz ) je řádným členem IUCN v kategorii nevládní organizace s národní působností a Správa krkonošského národního parku (KRNAP) (www.krnap.cz ) je přidružený člen IUCN. Další informace najdete na stránkách The World Conservation Union, včetně Evropský a světový program IUCN na období 2005-2008.
Mezinárodní dohody, úmluvy a související právní závazky
Bernská úmluva – Úmluva o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť
Předložena k podpisu: 1979 v Bernu, 51 smluvní strana (platná od 1982), sekretariát sídlí při Radě Evropy, Štrasburk. Platnost v ČR: 1998.
V ČR je publikována jako 107/2001 Sb.m.s. Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats .
Další informace najdete zde nebo na oficiálních stránkách www.coe.int , případně na stránkách MŽP .
Bonnská úmluva – Úmluva o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (CMS)
Předložena k podpisu: 1981 Bonn, 89 smluvních stran, sekretariát sídlí při UNEP v Bonnu. Platnost v ČR: 1994.
V ČR je publikována jako 127/1994 Sb. , bez uvedení příloh.
Znění úmluvy v originále – Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals . Další informace najdete zde nebo na oficiálních stránkách www.cms.int , případně na stránkách MŽP.
CITES – Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Washingtonská úmluva)
Předložena k podpisu: 1973 ve Washingtonu D.C. (v platnosti od 1975), 167 smluvních stran. Platnost v ČR: 1992 (ČSFR).
V ČR publikováno jako 572/1992 Sb..
Znění úmluvy v originále – Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora. Další informace najdete zde nebo na oficiálních stránkách www.cites.org , případně na stránkách MŽP .
Dohoda o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků – AEWA (African-Eurasian Waterbird Agreement)
Předložena k podpisu: 1995 Hague, Nizozemí, 177 smluvních stran. Platnost v ČR: od 1. září 2006.
Znění úmluvy v originále – Agreement on the Conservation of African-Eurasian Migratory Waterbirds. Dvojjazyčná česko-anglická verze vyšla jako 45/2006 Sb.m.s.. Více informací o dohodě najdete na oficiálních stránkách www.unep-aewa.org .
EUROBATS – Dohoda o ochraně netopýrů v Evropě
Předložena k podpisu: 1991 Londýn, 29 smluvních stran. Platnost v ČR: 1994.
V ČR publikována jako 208/1994 Sb., znění dohody v originále – Agreement on the Conservation of Bats in Europe. Další informace najdete zde nebo na oficiálních stránkách www.eurobats.org , případně na stránkách MŽP .
Evropská úmluva o krajině (Úmluva z Florencie)
Předložena k podpisu: 20.10. 2000 Florencie, 25 smluvních stran, sídlo při sekretariátu Rady Evropy, Štrasburk. Platnost v ČR: 2004.
V ČR je publikována jako 13/2005 Sb.m.s., v česko-anglické verzi European Landscape Convention. Další informace najdete na stránkách www.coe.int.
Úmluva o biologické rozmanitosti (CBD) (Úmluva z Ria, Úmluva o biodiversitě)
Předložena k podpisu: 1992 v Rio de Janeiru, 174 smluvní strany. Platnost v ČR: 1994.
V ČR je publikována jako 134/1999 Sb., znění úmluvy v originále – Convention on biological diversity (včetně ratifikací).
Další informace najdete na stránkách chm.nature.cz a www.biodiv.org.
Úmluva o mokřadech (Ramsarská úmluva)
(význam především jako ochrana biotopů vodního ptactva)
Předložena k podpisu: 1971 v Ramsaru, 138 smluvních stran, sekretariát sídlí v ústřední IUCN-Světového svazu ochrany přírody, Gland, Švýcarsko. Platnost v ČR: 1990 (ČSFR).
V ČR je publikována jako 396/1990 Sb.. Znění úmluvy v originále – Convention on Wetlands of International Importance especially as Waterfowl Habitats.
Další informace najdete na oficiálních stránkách www.ramsar.org.
Úmluva o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví (O světovém dědictví, World Heritage)
Předložena k podpisu: 1972 Paříž, 177 smluvních stran, sekretariát je při UNESCO v Paříži. Platnost v ČR: 1991 (ČSFR)
V ČR je publikována jako 159/1991 Sb.
Další informace najdete na oficiálních stránkách whc.unesco.org, případně na stránkách Ministerstva kultury.
Úmluva o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (Aarhuská úmluva)
Platnost v ČR od října 2004.
Publikována jako 124/2004 Sb.m.s..
Další informace najdete na stránkách MŽP.
Dvoustranné mezinárodní vztahy
Memorandum
Memorandum řeší rozvoj vzájemných vztahů obou Správ NP Šumava a Bavorský les.
Dodatek k memorandu (o společném směřování obou NP – r.2005).
Další mezinárodní vztahy
MaB – BR Šumava
MAB je mezinárodní program, zaměřený na mezioborovou spolupráci při studiu vzájemných souvislostí a zpětných vazeb mezi člověkem a prostředím i při zpracování výsledků výzkumu pro různé úrovně uživatelů ve sféře plánování a rozhodování a v oblasti ekologické výchovy.
Racionálně koncipovaný mezivládní program ekologické spolupráce v planetárním měřítku byl vyhlášen v roce 1970 na generální konferenci UNESCO.
Dostal jméno Man and Biosphere (Člověk a biosféra) a jeho akronym MAB se poté stal symbolem integrovaného přístupu v ochraně přírody a v péči o kvalitu životního prostředí.
V úvodním prohlášení příslušného dokumentu (UNESCO 1971) se uvádí, že MAB má za cíl „rozvinout v rámci přírodních a socioekonomických věd základnu pro racionální využívání přírodních zdrojů biosféry a pro zlepšení vztahů mezi člověkem a přírodním prostředím; předpovídat důsledky dnešních aktivit na zítřejší svět a tím posilovat lidskou schopnost účinně hospodařit s přírodními zdroji biosféry“.
Před čtvrtstoletím šlo o zcela novátorský akcent na spolupráci a výzvu k odpovědnosti za budoucnost Země.
Pojem biosféra, ač koncipovaný Vernadským již ve třicátých letech, se konečně stal běžnou součástí slovníku přírodovědců, sociologů i politiků.
V České republice jsou součástí projektu biosférické rezervace Bílé Karpaty, Krkonoše, Křivoklátsko, Dolní Morava, Šumava a Třeboňsko.
Více informací o Biosférické rezervaci Šumava…
Natura 2000
NATURA 2000 je soustava chráněných území evropského významu s nejcennějšími přírodními stanovišti a významnými druhy rostlin a živočichů.