Návrh klidových území zvětšuje území s omezeným vstupem nebo jej zmenšuje?
Oproti rozsahu dosavadních 1. zón ochrany přírody před dobou účinnosti novely zákona o ochraně přírody se plocha s omezeným vstupem zvětšuje. Toto však není optimální stav z hlediska chráněných druhů a ekosystémů. Původní rozsah území s omezeným vstupem v roce 2009 byl 23 % území rozlohy národního parku. Oproti tomu je přeložený návrh zhruba o 3 585 ha menší než původní rozloha území s omezeným vstupem.
Klidová území jsou stejná území, jako přírodní zóny, kde se nezasahuje?
Ne, klidová území byla vylišena převážně v bezzásahových územích. Malá část z nich je i v území, kde se počítá s určitým managementem. Ten však může být časově omezený v určité část roku, kdy z hlediska ochrany druhu proti rušení již není významným. Typickým příkladem jsou tokaniště tetřívka obecného. Pro dlouhodobé přežití tohoto druhu je potřeba zajistit klidový režim především v době rozmnožování a vyvádění mláďat. Proto mají tyto plochy sezónní charakter a v rámci ostatních částí roku není potřeba návštěvnost regulovat.
Co znamená časové omezení klidových území?
Časové omezení klidových území znamená, že je v tomto území návštěvnost usměrňována na vyznačené trasy pouze po určitou část roku. Mimo toto období je pak toto území volně přístupné i mimo vyznačené stezky. Typickým takovým příkladem je louka na pomezí Jezerní slati/ Vydří Most, kde byla přístupnost části louky návštěvnosti omezena celoročně po značených trasách. Nově bude mimo citlivé období toto území přístupné i mimo značené trasy.
Populace tetřeva přece vzrůstá, tak proč jsou nutná taková omezení pro turisty?
Populace tetřeva hlušce na Šumavě je stále na dolní hranici přežití. Poslední monitoring prokázal, že za posledních 5 let nedošlo k zásadnímu snížení počtu jedinců. To však neznamená, že by tetřev hlušec nebyl citlivý na rušení návštěvníky. Naopak poslední výzkum stresových hormonů v trusu prokázal, jak citliví tito ptáci na nadměrnou návštěvnost na Šumavě jsou. Návštěvnost Šumavy má stále vzrůstající tendenci. Tendence návštěvnosti je do značné míry kumulována v prostoru i v čase. Proto je potřeba návštěvnost v národním parku usměrňovat.
Jak může turista rušit tetřeva nebo tetřívka?
Opakovaná vyrušení tetřevovitých druhů ptáků mohou mít fatální vliv na přežití. Jedná se zejména o zimní a jarní měsíce, které jsou pro tyto druhy poměrně velkých ptáků extrémně energeticky náročná. Jejich potrava je zásadně energeticky chudá na živiny, podmínky pro přežití velmi náročné. Zároveň v tomto období probíhá rozmnožování. Pokud dojde rušením na tokaništích k omezení reprodukce jedinců, může dojít ke ztrátě celé jedné generace jedinců.
Zruší nový návrh klidových území nějaké turistické trasy?
Předložený návrh na vyhrazení turistických cest a tras nepočítá se zrušením žádné dosavadní trasy. Navíc s novým návrhem klidových území se zároveň zvyšuje podíl proznačených nebo vyhrazených cest.
Ovlivní klidová území přípravy běžeckých stop?
Na trase Kvilda – Horská Kvilda jednáme o možnosti prostorového posunutí vedení trasy lyžařské stopy tak, aby se vyhýbala tokaništi tetřívka. Do nalezení technického řešení posunu bude zachována stávající lyžařská trasa s omezením provozu do 14. 3. . Na trase jezero Laka – Horní Ždánidla, což je trasa v délce 3 km, nebude možné strojově upravovat lyžařskou trasu z důvodu rušení tetřeva hlušce po 15. 3., což je ale stav již dosavadní regulace dle území s omezeným vstupem. Dalším příkladem je úsek Dolní silnice – Dolní Cazov, kde navrhujeme možnost upravovat lyžařskou trasu do 14.3. a to kvůli ochraně tetřívka obecného.
Počítá návrh klidových území s vyznačením trasy Březník – Modrý sloup Luzenským údolím?
Ne nepočítá. Navýšení plochy klidového území fakticky o zhruba 5 procent oproti stávajícímu návrhu, by mělo být tím zásadním kompenzačním opatřením, které je nutné k zpřístupnění této trasy. Toto je ovšem součástí separátního řízení mimo současný návrh klidových území.