/Funga des Böhmerwalds
Číslo projektu: Projekt č. 120
Zdroj financování:
Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020/Programm zur grenzübergreifenden Zusammenarbeit Freistaat Bayern – Tschechische Republik Ziel ETZ 2014 – 2020
Doba realizace projektu:
36 měsíců: od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2019
Celková výše finančních prostředků:
725 235,80 €
Podíl prostředků EU:
616 450,43 €
Správa Národního parku Šumava je partnerem projektu.
Vedoucím partnerem je Správa Národního parku Bavorský les; další partneři jsou Německá společnost pro mykologii, Univerzita Řezno, Biologické centrum Linec a Rakouská mykologická společnost.
Na činnost Správy Národního parku Šumava v projektu připadá přibližně 12 % celkových prostředků.
Cíl a obsah projektu:
Plánovaný projekt nabízí jedinečnou možnost, shrnout a patřičným způsobem rozšířit existující znalosti o světě hub v regionu celé „Šumavy“, který zahrnuje Bavorský les a Horní Falc na bavorské straně a na české straně široký pás od Českého lesa po Novohradské hory. Celý projekt a jeho zájmové území je doplněno o přiléhající části rakouského území Mühlviertel a Waldviertel. Projekt nabízí jedinečnou možnost mykofloristicky představit přeshraniční oblast, která vytváří z hlediska přírody a geologické stavby jeden celek. Tímto projektem bude vytvořena základna pro budoucí, lepší shromažďování srovnatelných dat. Bude tak vytvořen základ pro budoucí program monitoringu a zároveň odstraněny doposud existující bariéry pro přeshraniční spolupráci.
Poprvé bude pro přeshraniční oblast od Českého lesa po Novohradské hory možné ve velkém rozsahu jednotně shromáždit údaje o výskytu hub a o jejich ekologii, které budou vyhodnocovány společně. Z nasbíraných dokladových exemplářů bude prostřednictvím molekulární genetické analýzy určena příbuznost druhů. Vyhodnocení fenologie podle výškového gradientu umožní vědecké studie o vlivu oteplování Země na různé skupiny hub, tj. odhalení pozadí pleistocenního zalednění a současné klimatické změny. Důležitou základnu pro udržení a podporu biologické rozmanitosti představují v rámci projektu data o rozšíření a ekologii druhů hub. Výsledky mohou být využity ke zvýšení citlivosti veřejnosti, a to především veřejnou prezentací dat a popisů druhů a rovněž zapojením dobrovolníků. Získané poznatky také mohou přispět k odborným rozhodnutím v ochraně přírody.
Získaná data budou využita 1) k vytvoření dvojjazyčných internetových stránek projektu s popisem projektu a s jeho výsledky; 2) k vytvoření map rozšíření jednotlivých druhů hub s jejich dvojjazyčnými popisy; 3) k vytvoření fylogenetické databáze z prostoru projektu; 4) případně k doporučením k ochraně druhů; 5) ke společnému publikování výsledků (odborné a populárně vědecké publikace). V rámci opatření Citizen Science dojde k zapojení občanů (např. amatérských mykologů z místních spolků apod., kteří se této činnosti věnují ve svém volném čase) např. úhradou výdajů dobrovolnické práce, čímž by tyto aktivity byly posíleny a měla by být získána nová nálezová data. Všechny dotčené oblasti mohou být dlouhodobě využívány i po skončení projektu.
Více informací najdete na stránkách projektu: http://www.houby-bez-hranic.eu/cs