Číslo projektu: Projekt č. 216
Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020
Doba realizace projektu:
1. 1. 2019 – 31. 12. 2021
Finanční zdroje:
- ERDF (Evropský fond pro regionální rozvoj)
- Ministerstvo životního prostředí České republiky
Celkové náklady projektu:
1.150.700,41 EUR
Celková výše finančních prostředků za SNPŠ:
231.299,20 EUR
Z toho podíl prostředků EU:
196.604,32 EUR
Partneři projektu:
- Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích – Přírodovědecká fakulta
- Staatliche Naturwissenschaftliche Sammlungen Bayerns
- Správa Národního parku Šumava
- Nationalparkverwaltung Bayerischer Wald
Webové stránky projektu
Cíl a obsah projektu:
Projekt je zaměřen na výzkum šumavské květeny, která je společným přírodním dědictvím Čechů a Němců, které se utvářelo jak přírodními vlivy, tak lidmi způsobenou migrací a obhospodařováním krajiny. Rozhodující v tomto procesu bylo, že se využívání půdy v různých částech příhraničí lišilo a měnilo v průběhu doby. Zachování tohoto přírodního dědictví je nemyslitelné bez jeho detailního poznání.
Výzkum šumavské květeny má sice na obou stranách hranice dlouhou tradici, celková syntéza však dosud narážela na odlišné metodické přístupy v jednotlivých zemích, různou prozkoumanost jednotlivých regionů a z jazykových, či politických důvodů omezenou spolupráci mezi odborníky.
Projekt proto zcela unikátním způsobem spojí dostupná data o rozšíření a ekologických nárocích cévnatých rostlin na Šumavě bez ohledu na státní hranice. Kritické zhodnocení těchto údajů potom umožní prezentovat na společné webové stránce aktuální a historické rozšíření a hojnost cévnatých rostlin mj. v podobě síťových map výskytu s ekologickými informacemi o těchto druzích.
Tyto informace jsou zcela zásadní pro tvorbu koncepčních opatření v rámci rozhodování o prioritách druhové i ekosystémové ochrany na obou stranách hranice. K tomu patří i monitoring vývoje populací vzácných a ohrožených druhů.
Na základě údajů o výskytu cévnatých rostlin a znalosti ekologických nároků rostlin v různých částech území bude možné navrhnout vhodné metody a opatření k ochraně cévnatých rostlin. Pro záchranu nejcennějších ploch ohrožených expanzí konkurenčně silných druhů, budou provedena aktivní managementová opatření, která podpoří nejvzácnější konkurenčně slabé druhy.
Výsledky projektu budou také prezentovány na společné výstavě a popularizovány formou přednášek a exkurzí.
Kontaktní osoby za Správu NP Šumava:
Romana Roučková (odborný garant), tel. 731 530 349
Radka Šilhavecká (projektový manažer), tel. 731 530 560