Číslo projektu: projekt číslo 184
Zdroj financování:
Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020/Programm zur grenzübergreifenden Zusammenarbeit Freistaat Bayern – Tschechische Republik Ziel ETZ 2014 – 2020
Doba realizace projektu:
42 měsíců: od 1.10 2017 do 30.3. 2021
Celková výše finančních prostředků:
988 500 €
Podíl prostředků EU:
840 225 €
Správa Národního parku Šumava je partnerem projektu
Jelení zvěř je v ekosystému Šumavy ovlivňována mnoha faktory. Za ty hlavní uveďme pravidelnou migraci z vyšších poloh do nížin na klimaticky nepříznivá období roku, případný pobyt v přezimovacích zařízeních pro zvěř, lov a přítomnost velkých šelem (vlk, rys). Naopak jakožto početný druh býložravce, mají jeleni zásadní vliv na lesní i nelesní biotopy.
Hlavním cílem tohoto projektu je získat informace o struktuře, početnosti, stavu a pohybu jelení populace v zájmovém území obou Národních parků (NP Šumava, NP Bavorský les) a přilehlých lesních správ (Boubín, Neureichenau). Celkem na rozloze přibližně 200 000 hektarů. Sběr dat bude probíhat za pomoci telemetrie, genotypizace, monitoringu fotopastí a leteckými snímky.
Technologie GPS telemetrie je v současnosti nejvyužívanějším způsobem sledování velkých savců v zalesněném horském prostředí. Laně jelena evropského budou vybaveny obojky, které budou podávat informace o pozici a později, po odepnutí bude také možné získat data o aktivitě jedince.
Genotypizace je spolehlivou metodou, která dokáže odhalit stav genetického pozadí sledované populace. Vzorky tkáně budou sbírány z ulovených kusů. Nicméně převážná část sběru vzorků bude zaměřena na čerstvý trus jelenů. Pomocí metody SECR (Spatial Explicit Capture Recapture models) je možné zjistit i hustotu a prostorové nároky jelení zvěře.
Třetím zdrojem dat budou snímky z rozmístěných fotopastí. Snímky budou doplňovat data o informace vztažené k počtu a četnosti zaznamenaných jedinců na sledovaných plochách.
Letecký monitoring představuje zdroj dalších doplňkových dat. Pomocí lehkého letadla vybaveného termovizí bude provedeno skenování terénu se záznamem zaměřeným na jelení zvěř.
Na základě získaných dat z uvedených metod, bude možné zjistit strukturu, početnost, prostorové nároky a pohyb sledované jelení zvěře. S porovnáním s daty získanými v minulosti bude možné namodelovat odlišné scénáře pohybu a fungování šumavské populace jelena evropského, a to i za rozdílných klimatických podmínek.
Právě se stále častěji patrnými výkyvy v sezónním charakteru počasí dochází ke snížené efektivitě managementu jelení zvěře. Ověření metodiky, která by poskytla přesnější informace a doplnila by tak tradiční metody jarního sčítání, sčítání u přikrmovacích zařízení a v přezimovacích obůrkách, je důležitým výstupem projektu.
Jedním z výstupů projektu budou prezentace, resp. videoprezentace odborných pracovníků projektu, které měly původně zaznít na závěrečném semináři. Ten se ale bohužel neuskutečnil kvůli výskytu Covid-19 a omezením s ním spojeným.
Prezentace přestavující jednotlivé části projektu vám proto budeme představovat formou videoprezentací, které můžete vidět ZDE.
Copyright © 2008 – 2025 Národní park Šumava | NP Šumava zastřešuje národní park a chráněnou krajinnou oblast