Péče o nelesní typy přírodních stanovišť v NP Šumava

Číslo projektu:
CZ.05.4.27/0.0/0.0/17_078/0006885

 

Zdroj financování:

Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu životního prostředí

Doba fyzické realizace projektu:

1.1.2018 – 31.12.2023

Celková výše finančních prostředků (dle Registrace akce):

34 962 542,- Kč

Dotace EU:

34 962 542,- Kč (100%)

Cíl a obsah projektu:

Projekt přináší řešení problematiky péče o nelesní typy přírodních stanovišť na území Národního parku Šumava. Nelesní stanoviště představují z pohledu druhového bohatství šumavské krajiny stěžejní část. Více jak ¾ rostlin Šumavy jsou vázány právě na louky a rašeliniště. Nelesní vegetace je v různé podobě v krajině Střední Evropy přítomna desítky tisíc let.

Úkolem projektu je dosáhnout těchto hlavních cílů:


a) Zabránit degradaci cenných biotopů soustavy Natura 2000 na území EVL Šumava, regulovat sukcesi dřevin,
b) Podpořit jednotlivé složky biodiverzity v nelesních stanovištích soustavy Natura 2000 na území EVL Šumava, s důrazem na podporu předmětů ochrany dle nařízení vlády o stanovení národního seznamu EVL pro EVL Šumava a PO Šumava
c) Provést opatření pro podporu konkurenčně slabších druhů, jako je např. kriticky ohrožený hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica). Hořeček je předmětem ochrany dle nařízením vlády o stanovení národního seznamu EVL pro EVL Šumava. Jeho rozšíření se v posledních 50ti letech velmi drasticky snížilo především v souvislosti se změnami v obhospodařování krajiny. Výskyt druhu byl na většině lokalit podmíněn extenzivní pastvou, zejména ovcí a koz, místně skotu. Po přerušení pastvy dochází k houstnutí porostů, hromadění stařiny a populace velmi rychle zanikají. K dalším negativním vlivům patří celková eutrofizace, zarůstání dřevinami a zalesňování stanovišť.
Pro dosažení stanovených cílů jsou navrhována opatření, která vyplývají z Rámcových směrnic pro nelesní stanoviště SDO pro EVL Šumava. Především se jedná o pastvu, seč, hnojení, narušení drnu, vertikutaci, redukci sukcesních dřevin (mechanické odstraňování náletu) a frézování pařezů. Na závěr projektu bude provedeno vyhodnocení efektivity opatření.

Skip to content