/Grenzüberschreitende Kartierung der Waldökosysteme - Weg zum gemeinsamen Management in NP Sumava und NP Bayerischen Wald
Zdroj financování:
Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020/Programm zur grenzübergreifenden Zusammenarbeit Freistaat Bayern – Tschechische Republik Ziel ETZ 2014 – 2020
Doba realizace projektu:
36 měsíců: od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2019
Celková výše finančních prostředků:
735 576,00 €
Podíl prostředků EU:
625 239,60 €
Správa Národního parku Šumava je vedoucí partner projektu.
Cíl a obsah projektu:
Oblast Národního parku Šumava a Národního parku Bavorský les je ve střední Evropě unikátní z hlediska ekologického a s tím spojeného turistického přínosu pro celý česko-bavorský region. Je tedy nanejvýš vhodné a žádoucí, aby ochrana tohoto území a aplikované managementy byly co nejvíce jednotné a koncepční. A aby bylo možné nastolit podložený způsob péče o toto území, je třeba získat ucelené informace o struktuře lesních ekosystémů, která je velice důležitým ukazatelem a ovlivňuje výskyt i početnost tetřevovitých druhů ptáků a v dalším kroku také dynamiku budoucího vývoje lesních porostů.
Cílem projektu je mimo jiné zhodnotit, jaké dopady bude mít odumření mateřských porostů následkem kůrovce a změny klimatu na strukturní vývoj lesů a jejich přirozenou obnovu. Pro zjištění struktury lesa bude použita inovativní metoda laserového leteckého skenování, která výrazně urychlí a zjednoduší terénní práce i ušetří náklady na tyto činnosti. V důsledku vznikne společná jednotná mapa struktury a druhového složení lesních porostů pro celé území obou parků. Zároveň bude vytvořena jedna velká přeshraniční plocha v místech bývalé železné opony, která bude sloužit pro dlouhodobé sledování struktury a dynamiky lesa a také jako symbol dobře fungující spolupráce obou národních parků. Dále bude vytvořen model vývoje přirozené obnovy horského lesa po disturbancích.
Získaná data o struktuře lesa budou využita k ochraně tetřevovitých ptáků (tetřev hlušec, tetřívek obecný, jeřábek lesní), u nichž bude zhodnocen stav, početnost populací a genetická variabilita. Také budou vyhotoveny společné mapy výskytu tetřevovitých, predikce vývoje jejich populace a soubor společných doporučení pro zlepšení nebo udržení početnosti tetřevovitých. Rovněž bude určena struktura nejvhodnějšího biotopu pro tyto druhy a návrhy opatření pro jejich podporu. Bude snaha zajistit přežití těchto druhů v obou národních parcích.
Data, výsledky a poznatky získané v rámci projektu budou použity pro vytvoření společných doporučení, která bude možné použít pro území obou NP. Společná mapa vegetace bude využita pro tvorbu a úpravu strategických dokumentů obou organizací. Mimo to biologická data budou na společné přeshraniční ploše sbíraná podle celosvětově uznávané metodiky, právě proto budeme mít možnost porovnat naše údaje s údaji z různých částí světa a detekovat tak způsob fungování těchto ekosystémů.
Vědecké poznatky, které budou k dispozici odborné i laické veřejnosti, pak zvýší ekologickou hodnotu celého území a zvýší se tak atraktivita celého území a zlepší management chráněného území.