Realizace opatření dle Plánu péče o NPP Blanice a Prameniště Blanice – polopřirozený odchov perlorodek říčních

Číslo projektu:

CZ.05.4.27/0.0/0.0/15_009/0002606

Zdroj financování:

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu životní prostředí. 

Doba realizace projektu:

9. 6. 2017 – 31. 8. 2023


Celková výše finančních prostředků:

4 639 823,- Kč


Dotace EU:

4 639 823,- Kč (100%)

 

Cíl a obsah projektu:

Projekt realizuje vybrané části Záchranného programu pro perlorodku říční (dále jen „ZP“) a část Plánu péče o NPP Blanice a Prameniště Blanice. Základním cílem ZP je zachování druhu Margaritifera margaritifera na území České republiky v takovém stavu, aby byl jako druh životaschopný a byl schopen samostatné reprodukce v přírodních podmínkách. Cílem projektu je tedy podpořit abundanci současné populace a tím i přirozenou reprodukci druhu. Perlorodka říční je zvláště chráněný druh živočicha dle vyhlášky č. 395/1992 Sb. zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a je klasifikován jako druh kriticky ohrožený a v rámci EVL Šumava i evropsky významný.

Jedná se o přímé posílení populace perlorodky říční, která se vyskytovala v mnoha řekách v ČR. V současnosti můžeme perlorodku najít již jen na několika místech jižních Čech a Ašského výběžku. Projekt řeší problém výrazného úbytku počtu lokalit perlorodek, a to konkrétně v NPP Blanice. V současné době je jejich počet, díky poklesu početnosti populace, na hranici minima stanoveného v ZP pro Blanici (tj. 10 000 jedinců). Projekt polopřirozeného odchovu perlorodek říčních je nevyhnutelný a z důvodu záchrany druhu zcela nezbytný. Propopulační opatření jsou realizována vždy přírodě blízkým způsobem s cílem podpořit přirozenou reprodukci druhu.

Polopřirozený odchov se snaží simulovat přírodní proces a zároveň pomáhat při reprodukci druhu. Vlastní odchovy jsou rozděleny do 3 na sebe navazujících fází:
1. fáze – Invadace ryb – odlov a infikace hostitelských ryb zralými glochidiemi,
2. fáze – Inkubace glochidií – chov ryb v řízených podmínkách po dobu metamorfózy glochidií,
3. fáze – Vlastní odchov perlorodek – odchov perlorodek ve speciálních klíckách v toku.

1. fáze – Invadace ryb

Řízené invadaci hostitele v kontrolovaných podmínkách předchází odběr glochidií vypouštěných přirozeně samicemi na přelomu července a srpna. Pro zajištění genetické rozmanitosti je pro řízenou invadaci pstruhů užita směs glochidií ze 30 až 50 samic. V případě nedostatečného množství glochidií bude přistoupeno k přenesení několika oplodněných samic z přirozeného do laboratorního prostředí, kde dochází zvýšením teploty vody k stimulaci dozrání a vypouštění glochidií. Samice jsou poté vráceny zpět do toku.

2. fáze – Inkubace glochidií

Její délka závisí na sumě denních stupňů a na oteplení v konečné fázi metamorfózy. Při využití tzv. České metody, probíhá teplotně řízená metamorfóza a zralé juvenilní perlorodky vypadávají z žáber hostitelských ryb v listopadu až prosinci téhož roku, ve kterém došlo k invadaci, nebo (dubnu až květnu roku následujícího). Jedná se o opuštění hostitele v kontrolovaných podmínkách, které umožnují následně s juvenilními jedinci manipulovat.

3. fáze – Vlastní odchov perlorodek

Navazuje na 2. fázi, kdy odchovné klícky simulují přirozené prostředí dna a jsou umístěny přímo do toku. Perlorodky tak přijímají potravu z přirozeného prostředí. V tomto případě bude využito Blanice a jejích přítoků a Teplé Vltavy, kde není deficit potravy.
Po umístění klícek do toku musí být zajištěn i následný monitoring vitality populace přežívání a přírůstek). Nejvhodnější období je září až listopad, kdy to umožňuje čistota vody. Monitoring je potřeba provádět každoročně. Jednotlivé klícky se převezou do laboratorních podmínek (musí být připraveny odpovídající podmínky – teplota vody atd.), při kontrole bude odstraněn balast snižující vitalitu populace (jemný sediment a organické zbytky včetně živých organismů). V případě potřeby budou jedinci umístěni do klícek s větší velikostí jednotlivých ok. Následně budou klícky umístěny zpět do toku – odchovného prvku.
Po pěti letech budou jedinci volně vypuštěni na vhodná místa do toku Blanice na území NPP Blanice. Lze tedy očekávat omlazení populace perlorodky říční. V návaznosti na revitalizaci povodí Blanice i podpoření přirozené reprodukce druhu.

Skip to content