Správa NP Šumava je připravena na řešení konfliktních situací s „problémovými“ vlky
Správa Národního parku Šumava už má k dispozici nástroje, které lze uplatnit v případě, že by se na území Národního parku Šumava nebo v CHKO Šumava objevili vlci s problematickým chováním. Může je například plašit různými prostředky včetně gumových projektilů, odchytávat, v nejzávažnějších situacích také utratit.
16 ŘíjenTuristicky nejnebezpečnější úsek na Zlaté stezce vyřešen
Obchodní stezka se solí propojovala Čechy s Podunajím nejméně od středověku. Postupem času získala jméno „zlatá“ podle bohatství, jež přinášela. Systém tras se v průběhu staletí vyvíjel, až se ustálil v podobě tří hlavních větví: prachatické, kašperskohorské a vimperské.
7 ŘíjenSpráva NP Šumava vypsala výběrové řízení na práce v lesích na další období
Správa Národního parku Šumava vypsala nadlimitní veřejnou zakázku pro firmy a živnostníky, kteří mají zájem o práci v lesích ve správě národního parku.
4 ŘíjenLesy na Šumavě se bez lidské péče obejdou. Potvrzuje to dlouhodobý monitoring bezzásahových území
Už šestnáctým rokem přináší evropsky unikátní monitoring bezzásahových území na Šumavě jedinečné informace. Díky bezmála 1100 trvalým monitoračním plochám máme přesné informace o tom, jak početné je zmlazení, jaké dřeviny zde rostou nebo jaký objem tlejícího dřeva se v bezzásahovém území nachází.
28 SrpenBezohlední sběrači borůvek zaměstnávají strážce NP Šumava. Ti jim rozdali pokuty za více než čtvrt milionu korun
Tisíce litrů nasbíraných borůvek, každodenní vjezdy na účelové komunikace do zákazů vjezdů, ale také vjíždění auty do klidových zón a navíc únik provozních kapalin z osobního automobilu při nelegálním průjezdu klidovým územím. Strážci Národního parku Šumava poslední týdny řeší organizované nájezdy bezohledných sběračů borůvek na území Národního parku Šumava, při kterých udělují pokuty v hodnotách desítek tisíc korun.
26 ČervenecMinistr Hladík na Šumavě: Usilujeme o otevření hraničního přechodu Modrý sloup v červenci 2025, Roklanská chata se nebude bourat, zakonzervuje se
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes v Modravě jednal se zástupci šumavských obcí, veřejnosti, spolků, Správou Národního parku Šumava a hejtmany Jihočeského i Plzeňského kraje o dalším osudu Roklanské chaty a o otevření přechodu Modrý sloup.
24 ČervenecNová zážitková turistická trasa propojuje obec Srní s Návštěvnickým centrem.
Dosud se muselo chodit po hlavní silnici, teď nová trasa nabízí kratší, bezpečnější a zajímavější cestu ze Srní až k Návštěvnickému centru.“
18 ČervenecStartuje rekonstrukce hájovny Březník. Potřebuje novou střechu
Budova hájovny Březník dostane novou střešní krytinu. Ta současná, ze smrkového šindele, již dosloužila. Na konci léta se navíc bude upravovat střecha infocentra na Poledníku.
17 ČervenecPočty tetřevů na Šumavě a v Bavorském lese rostou
Početnost tetřeví populace na území národních parků Bavorský lesa a Šumava, v chráněné krajinné oblasti Šumava, v tetřeví rezervaci Arber a přírodní rezervaci Hochwald, stoupá. Potvrzují to výsledky posledního genetického monitoringu, který na přelomu roku 2022/ 2023 provedly správy obou národních parků.
8 ČervenecDisturbance – jev, který zajišťuje bohatství
Slovem disturbance v přírodě označujeme náhlou změnu. Z biologického hlediska se jedná o dočasnou změnu obvyklých podmínek v přírodě, která však způsobuje podstatnou změnu v celém ekosystému.
27 ČervenBezpečnost především, aneb kácení souší kolem turistických tras
Správa Národního parku Šumava od roku 2005 pokácela více než 62 tisíc suchých stromů, které stály podél značených turistických tras, cyklostezek, cyklotras a běžeckých tras. Jednalo se o souše, které se nacházely v takovém stádiu tlení, že u nich hrozil pád. V této činnosti, tedy ve snižování rizika pádu souší, Správa pokračuje i letos, když za půl roku porazila přes 6000 suchých stromů.
14 ČervenNejúspěšnější model ochrany přírody: MŽP uspořádalo seminář o národních parcích a CHKO
Nejen pro ochranu vzácných druhů rostlin i živočichů, ale také pro pestrou a zdravou krajinu, která je odolnější vůči extrémům způsobovaným změnou klimatu, je klíčová ochrana přírody na rozsáhlejším území. Právě takovou představují čtyři národní parky a dvacet šest chráněných krajinných oblastí, které dnes v České republice fungují. O tom, jaká je současnost i budoucnost velkoplošné ochrany přírody, diskutovali odborníci, zastánci i odpůrci chráněných oblastí na semináři Ministerstva životního prostředí (MŽP) „Chráněná území – nejúspěšnější model ochrany přírody“, který proběhl 13. června v Poslanecké sněmovně.